अन्तर्राष्ट्रिय साहसी महिला पुरस्कारबाट सविता उप्रेती सम्मानित

काठमाडौ । भारतीय मानव अधिकार परिषदले लामो समयदेखि अटिजम भएका बालबालिकाहरुको सेवामा आफ्नो सम्पूर्ण जीवन समर्पित गरेकी सामाजिक अभियान्ता सविता उप्रेती लाई ‘अन्तराष्ट्रिय साहसी महिला पुरस्कार–२०२३’ बाट सम्मान गरेको छ ।

संयुक्त राष्ट्रसंघको अन्तराष्ट्रिय मानव अधिकार दिवसको उपलक्ष्यमा १३ औँ अन्तराष्ट्रिय मानवअधिकार शिखर सम्मेलन र पुरस्कार–२०२३, डिसेम्बर १० को दिन भारतको नयाँ दिल्लिमा आयोजित एक बिशेष कार्यक्रममा उप्रेतीलाई उक्त सम्मान प्रदान गरिएको छ । यो पुरस्कार १४० सदस्य राष्ट्र भएको मानव अधिकार परिषदको प्रतिष्ठित पुरस्कार मानिन्छ ।

उप्रेतीले मानव अधिकार, शान्ति,करुणाका साथ बहुआयामिक मानवीय सेवाहरू मार्फत गरेका कार्यको अथक र निस्वार्थ रूपमा काम गर्नु साथै विशेष गरी युवा पुस्तालाई केही उल्लेखनीय उपलब्धिहरू तर्फ प्रेरित गरेको भनी उक्त अवार्ड शान्ति, सद्भाव, मानव अधिकारको संरक्षण र प्रवर्द्धन र मानवताको सेवामा उत्कृष्ट योगदानको लागि भनी अन्तराष्ट्रिय मानव अधिकार परिषदले सबैभन्दा प्रतिष्ठित संस्थागत अन्तराष्ट्रिय मानव अधिकार पुरस्कारले उप्रेतीलाई सम्मान गर्ने निर्णय गरेको थियो ।

पुरस्कारको शीर्षकः अन्तराष्ट्रिय साहसी महिला पुरस्कार–२०२३ रहेको छ भने पुरस्कारको श्रेणीः मानव अधिकार, शान्ति, र मानवीय सेवाहरू प्रवर्द्धन गर्न प्रेरणादायी र दूरदर्शी नेतृत्व रहेको छ ।

ठूलो व्यक्तिगत जोखिम, त्यागमा शान्ति, न्याय, मानव अधिकार, लैङ्गिक समानता र महिला, सशक्तीकरण तथा बालबालिका सेवा र वकालत गर्ने असाधारण साहस र नेतृत्व प्रदर्शन गर्ने विश्वभरका महिलाहरुलाई यो पुरस्कार दिने गरिन्छ । यो पुरस्कार मानव अधिकार परिषद्को सबैभन्दा प्रतिष्ठित मानव अधिकार पुरस्कार हो ।

सबिता उप्रेती नेपालमा विगत तेह्र बर्ष देखि बिशेष स्कुल तथा पुर्नस्थापना केन्द्र (SSDRC) स्थापना गरि अटिजम बालबालिकाहरुको सेवामा आफ्नो सम्पुर्ण जीवन समर्पित गरेकी छन । हाल यस संस्थाको काठमाण्डौ नरेफाँट,गोठाटार र भक्तपुर ताथलीमा सहित तीन वटा शाखा संचालन गरि ६० जना बालबालिका तथा किशोर किशोरीहरुलाई बिशेष शिक्षा र थेरापी सेवाहरु प्रदान गरिदै आईरहेकी छन ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here