बच्चालाई गृहकार्य गराउन गाह्रो छ? यस्ता छन् टिप्स

काठमाडौं । थुप्रै आमाबाबुका लागि आफ्ना छोराछोरीलाई गृहकार्य गर्न लगाउनु भनेको रातको संघर्ष हो। त्यसमाथि अहिलेको बुवा आमाको व्यस्त सेड्युलले गर्दा गृहकार्य बच्चा र अविभावक दुवैका लागि समस्याकै रुपमा विकशित भएको देखिन्छ ।

किन हुन्छ त बच्चालाई गृहकार्य गराउन गाह्रो ?

विभिन्न सर्भेले देखाएअनुसार बच्चाहरूलाई घरमा ध्यान केन्द्रित गर्न गाह्रो निकै गाह्रो हुन्छ । उदाहरणका लागि जब तपाँईको बच्चा विद्यालयमा हुन्छ, त्यहाँ तिनीहरू कक्षाकोठामा हुन्छन् जहाँ धेरै विकर्षणहरू हुँदैनन्। विद्यालयको वातावरणले नै उनिहरुलाई लेख्न पढ्न उत्प्रेरित हुन्छन् ।

तर जब तपाईंको बच्चा घर आउँछ, उनीहरूको दिमाग ‘खाली समय’ मोडमा क्लिक गर्दछ। तिनीहरूको दिमागमा, घर आराम गर्ने, खाजा खाने, संगीत सुन्ने र भिडियो गेम खेल्ने ठाउँ हो। केटाकेटीहरू घरलाई स्कूलको काम गर्ने ठाउँको रूपमा हेर्दैनन्।

कसरी गराउने त गृहकार्य ?

तपाँईले बच्चालाई किन गृहकार्य गर्न मान्दैन भन्ने बारे नबुझि गराउनमात्र लाग्नु भयो भने गृहकार्य युद्धमा तपाँई र बच्चा दुबैले हार व्यहोर्न पर्छ । तपाईं निराश, क्रोधित र थकित हुनुहुनेछ । त्योभन्दा पनि नराम्रो कुरा यसले गर्दा तिनीहरूले विद्यालय र गृहकार्यलाई नै घृणा गर्ने डर हुन्छ ।

गृहकार्यको लागि सेड्युल बनाउनुहोस्

जब तपाईंको बच्चा विद्यालयबाट घर आउँछन्, त्यहाँ प्रत्येक रात एक संरचना र तालिका सेट अप हुनुपर्छ। यसलाई फ्रिजमा वा घरको कुनै भाग जहाँ सजिलै देख्न सकिन्छ त्यहाँ राख्नुहोस ।

जसमा बच्चाहरूले खाना खाने समय, गृहकार्य गर्ने समय छ, र खाली समय पनि छुट्याउन पर्छ। गृहकार्य पूरा भएपछि खाली समय सुरु हुन्छ।

गृहकार्यको समसमा घरलाई शान्त राख्नुहोस

गृहकार्यको समय आफ्नो सम्पूर्ण घर मा एक शान्त समय हुनुपर्छ। अरु कसैले अर्को कोठामा बसेर टिभी हेर्न वा भिडियो गेम खेल्नु हुँदैन। त्यस्तै बच्चाको ध्यानभंग गर्ने सबैप्रकारका क्रियाकलाप बन्द गर्नुपर्छ । तपाँईले बच्चासँगै साथी बनेर गृहकार्य गर्नुस ।

गृहकार्यको समयमा ब्रेक दिनुहोस्

धेरै केटाकेटीहरू गृहकार्यको समयमा थकित हुन्छन्र उनीहरुले विभिन्न बहाना बनाउन थाल्छन् । यदि तपाईंको बच्चाले एक घण्टा गृहकार्य गरिरहेको छ भने, उनीहरूलाई प्रत्येक आधा घण्टामा ५ मिनेटको ब्रेक लिनुहोस् ताकि उनीहरू उठ्न, नास्ता खान र खुट्टा फैलाउन सकून्। तर ब्रेकको समयमा मोवाइल टिभी भने देखाउन हुदैन् ।

गृहकार्य शरु गराउनै गाह्रो हुने बच्चाहरुलाई खेल खेलाउने तरिकाले सजिलो विषय पहिला गराउन पनि सकिन्छ ।

यदि तपाईंको बच्चाले गृहकार्य पूरा गरेको छैन भने, ती असाइनमेन्टहरू पूरा नभएसम्म तिनीहरूको छुट्टी नपाइइने नियम बनाउने ताकी छुट्टी लिन वा विदा मनाउनका लागि पनि गृहकार्य समयमै सकुन् । अधिकांश बच्चाहरूले राम्रो ग्रेड प्राप्त गर्दा सन्तुष्ट हुन्छन् । यस्तो अवस्थमा प्रोत्साहन स्वरुप केही उपहर दिन सक्नुहुन्छ ।

आफ्नो बच्चालाई असफल हुन दिन तयार हुनुहोस्

असफलता एक विकल्प हुनुपर्दछ, र कहिलेकाहीं तपाईंले आफ्नो बच्चालाई असफल हुन दिनुपर्दछ। आमाबाबुले अक्सर आफ्ना छोराछोरीलाई तिनीहरूको कार्यको परिणामबाट बचाउँदा तिनीहरूलाई हानि पुऱ्याउँदछन्।

यदि तपाईंको बच्चा अध्ययनमा मन नै जादैन भने उनीहरूले असफल ग्रेड पाउँछन् भने, यो उनीहरूको व्यवहारको लागि स्वाभाविक परिणाम हो। अनि तिनीहरूले आफ्नो व्यवहारबाट उत्पन्न हुने असुविधाको अनुभव गर्नुपर्छ।

छोराछोरीलाई गृहकार्य गर्न मदत गर्दा शान्त रहनुहोस्

आफ्नो बच्चालाई गृहकार्य गर्न मदत गर्दा शान्त हुनु महत्त्वपूर्ण छ। गणित समस्याको लागि सही उत्तर वा भूगोल प्रश्नोत्तरी गर्ने सही तरिकाको बारेमा बहस नगर्नुहोस्। यदि तपाईं निराश हुनुभयो र आफ्नो बच्चालाई चिच्याउन र चिच्याउन थाल्नुभयो भने, यसले नकारात्मक टोन सेट गर्दछ र उनीहरूलाई काम पूरा गर्न मद्दत गर्दैन। तर्कमा संलग्न हुनुभन्दा टाढा जानु राम्रो हो, जब तपाईं केवल सहयोगी हुने प्रयास गर्दै हुनुहुन्छ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here