चीनले यसै वर्ष नेपाललाई १५ अर्ब दिने, केरुङ–काठमाडौं रेलवेको संभाव्यता अध्ययन गरिदिने

काठमाडौं, २५ साउन । चीनले नेपालाई सन् २०२२ का लागि रु. १५ अर्ब सहयोग उपलब्ध गराउने भएको छ ।

चीन भ्रमणमा रहेका परराष्ट्र मन्त्री डा. नारायण खड्कासँगको वैठकमा चिनियाँ परराष्ट्र मन्त्री वाङ यीले यस्तो घोषणा गरेको बेइजिङस्थित नेपाली दूताबासले जानकारी दिएको छ ।

बुधबार छिङताओमा दुई पराष्ट्र मन्त्रीवीच भएको प्रतिनिधिमण्डलसहितको वैठकमा चीनले विगतमा गरिएको सम्झौता एवम् चीनले नेपालमा सञ्चालन गरिरहेका परियोजनाको कार्यान्वयनका लागि प्रतिवद्धता पनि व्यक्त गरेको छ ।

काठमाडौंको चक्रपथको कलंकीदेखि नारायण गोपाल चोकसम्मको सडक विस्तारको काम शीघ्र शुरु गरिने, केरुङ–काठमाडौं रेलवेको संभाव्यता अध्ययन चीनले अनुदानमा गरिदिने र नेपाल–चीन सीमापार प्रशारण लाइनको पूर्व संभाव्यता अध्ययन गर्न सहयोग गर्ने जस्ता विषयमा चीनले सहमति जनाएको हो ।

यसका साथै, चीनले नेपालमा रसायनिक मल कारखाना स्थापना गर्न सहयोग गर्ने र हालका लागि मलको आपूर्ति गरिदिने कुरामा पनि सकारात्मक धारणा राखेको छ । वाङले नेपालको कृषि क्षेत्रको विकासमा सघाउने प्रतिवद्धतासमेत व्यक्त गरेका छन् । नेपाली चिया तथा परम्परागत औषधीय जडिबुटीको उत्पादन र निर्यातमा सहयोग गर्ने पनि उनको भनाइ छ ।

सो वैठकले तातोपानी–केरुङ र रसुवागढी–जाङ्मु सुख्खा बन्दरगाहहरुलाई दुईतर्फी र हिल्सा–पुलाङ बन्दरगाहलाई एकतर्फी व्यापारका लागि चाँडै खोल्ने सहमति पनि गरको छ । तिब्बतमा कोरोनाभाइरसको हालको महामारी वेभ नियन्त्रणमा आएसँगै यी नाकालाई सक्रिय बनाउने सहमति भएको हो ।

यसबाहेक चीनले विपदमा सहायता दिनका लागि रु. ५ करोड ६७ लाख र व्यवस्थापन तथा औषधीका लागि रु. ३ करोड ७८ लाख रुपैयाँ उपलब्ध गराउने भएको छ । यो सहयोग नेपालको अनुरोधमा दिइन लागेको हो ।

बैठकमा डा. खड्काले नेपालको एक चीन नीतिप्रतिको प्रतिवद्धता दोहो¥याएका थिए भने वाङले नेपालको सार्वभौमसत्ताको रक्षा र विकासमा चीनले सघाउने बताएका थिए । महामारीका कारण नेपालमै अड्किएका चीनमा अध्ययनरत नेपाली विद्यार्थीलाई तत्कालै फर्काउने बारेमा पनि सहमति भएको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here