कच्चा तेलको मूल्य ६ महिनायताकै न्यून विन्दुमा,अझै ठूलो गिरावट आउने

gettyimages

काठमाडौं । अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा कच्चा तेलको मूल्य ६ महिनाको न्यून विन्दुमा पुगेको छ । यति हुँदाहुँदै पनि पेट्रोल डिजेलको मूल्यवृद्धिबाट सर्वसाधारणले राहत पाएका छैनन् । दुई महिनामा कच्चा तेल ३० प्रतिशतले सस्तो भएको हो ।

त्यसैले एक महिनामा करिब १८ प्रतिशतले मूल्य घटेको छ । तर सर्वसाधारणले महँगो पेट्रोल र डिजेल आफ्नो गाडीमा हाल्न बाध्य छन् । कच्चा तेलको मूल्य घटे पनि सरकारी स्वामित्वमा रहेका तेल कम्पनीहरूले पेट्रोल र डिजेलको मूल्यमा कुनै परिवर्तन गरेका छैनन् ।

७ अगस्ट २०२२ मा कच्चा तेलको मूल्य $९२ प्रति ब्यारेलमा आयो। कच्चा तेलको मूल्य ६ महिनाकै न्यून विन्दुमा आए पनि सरकारी स्वामित्वमा रहेका तेल कम्पनीहरूले किन मूल्य घटाउँदैनन् भन्ने थाहा छ ? वास्तवमा, ती दिनहरू जब कच्चा तेलको मूल्यमा उछाल आएको थियो ।

तर कच्चा तेलको मूल्यमा ठूलो गिरावट आएपछि सरकारी तेल कम्पनीहरूले भोगेको घाटा भने घटेको छ । अहिले सरकारी तेल कम्पनीहरूले पेट्रोल बिक्री गर्दा कुनै घाटा बेहोर्नु परेको छैन ।

कच्चा तेलको मूल्यमा ठूलो गिरावटको अनुमान गरिएको छ । मुडीज एनालिटिक्सदेखि सिटीग्रुपले पनि कच्चा तेलको मूल्यमा ठूलो गिरावट आउने भविष्यवाणी गरेको छ । मुडीजले आफ्नो रिपोर्टमा कच्चा तेलको मूल्य ७० ब्यारेल प्रति ब्यारेलसम्म आउन सक्ने बताएको छ । यसअघि सिटी ग्रुपले पनि कच्चा तेलको मूल्यमा ठूलो वृद्धि गरेको थियो ।

सिटीग्रुपले यसका अनुसार सन् २०२२ को अन्त्यसम्ममा कच्चा तेलको मूल्य प्रति ब्यारेल ६५ डलरमा झर्ने बताएको थियो । त्यसैले २०२३ को अन्त्यसम्ममा मूल्य प्रति ब्यारेल ४५ डलरमा आउन सक्छ।

-एबीपी न्यूज

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here