टिकटक लाइभ स्ट्रिम मार्फत मागेको सहयोगमा बिचौलिया, कम्पनीले लिन्छन् ७० प्रतिशत

काठमाडौं । सिरियाली शिविरहरूमा विस्थापित परिवारहरूले टिकटकमा सहयोग मागिरहेका छन् ।

बालबालिकाहरू नगद मूल्यको साथ डिजिटल उपहारहरूको लागि बिन्ती गर्दै घण्टौं सोशल मिडिया एपमा लाइभ स्ट्रिमिङ गरिरहेका छन्।

बीबीसीले स्ट्रिमहरू प्रति घण्टा १ हजार डलर सम्म कमाउने गर्छन् । तर उनीहरुले कमाएको रकमको सानो अंश मात्र हात पर्ने देखिएको छ । किनकी कम्पनीले आम्दानीको ७० प्रतिशत सम्म लिने बीबीसीले उल्लेख गरेको छ । टिकटकले शोषक भीख माग्नेू विरुद्ध तुरुन्त कारबाही गर्ने बताएको छ।

कम्पनीले यस प्रकारको सामग्रीलाई यसको प्लेटफर्ममा अनुमति नदिने बताएको छ, र यसले डिजिटल उपहारबाट कमिसन ७० प्रतिशत भन्दा कम रहेको बताएको छ। तर त्यसले यकिन रकम पुष्टि गर्न भने अस्वीकार गर्यो।

यस वर्षको सुरुमा टिकटकका प्रयोगकर्ताहरूले आफ्नो फिडहरू सिरियाली शिविरहरूमा रहेका परिवारहरूको लाइभस्ट्रिमले भरिएको देखे । जसमा केही दर्शकहरूको समर्थन र अरूबाट घोटालाहरु समेत भएको देखिएको छ ।

उत्तर पश्चिम सिरियाका शिविरहरूमा, बीबीसीले यो प्रवृतिलाई तथाकथित टिकटक बिचौलियाद्वारा सुविधा दिएको पत्ता लगाएको छ । जसले परिवारहरूलाई लाइभ हुनका लागि फोन र उपकरणहरू उपलब्ध गराएका थिए । बिचौलियाहरूले उनीहरूले टिकटकसँग सम्बद्ध एजेन्सीहरूसँग काम गरेको बताए ।

बिचौलियाहरूले भने कि उनीहरूले चीन र मध्य पूर्वमा टिकटकसँग सम्बद्ध एजेन्सीहरूसँग काम गरे जसले परिवारहरूलाई टिकटक खाताहरूमा पहुँच प्रदान गरे। यी एजेन्सीहरू लाइभस्ट्रिमरहरू भर्ती गर्न र प्रयोगकर्ताहरूलाई एपमा बढी समय बिताउन प्रोत्साहन गर्ने टिकटकको विश्वव्यापी रणनीतिको हिस्सा हुन्।

टिकटक एल्गोरिथ्मले प्रयोगकर्ताको फोन नम्बरको भौगोलिक उत्पत्तिको आधारमा सामग्री सुझाव दिने भएकोले, बिचौलियाहरूले उनीहरू ब्रिटिश सिम कार्डहरू प्रयोग गर्न रुचाउने बताए। तिनीहरू भन्छन् कि बेलायतका मानिसहरू सबैभन्दा उदार र उपहारदिने हुन्छन् ।

मोना अली अल-करिम र उनका छ छोरीहरू प्रत्येक दिन टिकटकमा लाइभ हुने परिवारहरू मध्येका हुन्, उनीहरूको पालको भुइँमा घन्टौं बसेर, उनीहरूलाई थाहा भएका केही अंग्रेजी वाक्यांशहरू दोहोर्याउँदै भन्छन् कृपया लाइक, सेयर गर्नुहोस्, कृपया उपहार दिनुहोस्।

तिनीहरूले मागिरहेका उपहारहरू भर्चुअल हुन्, तर तिनीहरूले दर्शकहरूलाई वास्तविक पैसा खर्च गर्छन् र एपबाट नगदको रूपमा फिर्ता लिन सकिन्छ। लाइभस्ट्रिम दर्शकहरूले उपहारहरू पठाउँछन्, डिजिटल गुलाबदेखि लिएर, केही सेन्टको लागत, भर्चुअल लायन्ससम्म ५ सय डलर लागत सामग्रीको लागि पुरस्कार वा सुझाव सिर्जनाकर्ताहरूलाई।

पाँच महिनासम्म, बीबीसीले विस्थापित व्यक्तिहरूका लागि सिरियाली शिविरहरूबाट प्रत्यक्ष प्रसारण गर्ने ३० टिकटक खाताहरू अनुसरण गर्‍यो र तिनीहरूबाट जानकारी स्क्र्याप गर्न कम्प्युटर प्रोग्राम निर्माण गर्‍यो, जसले दर्शकहरूले प्रायः प्रत्येक खातामा १ हजार डलर प्रति घण्टा सम्मको डिजिटल उपहारहरू दान गरिरहेको देखाउँदछ।

त्यस्तै अर्को मोनाका श्रीमान् हवाई आक्रमणमा मारिएका थिए र उनी नेत्रहीन छोरी शरीफाको शल्यक्रियाका लागि पैसा जुटाउन लाइभस्ट्रिमहरू प्रयोग गरिरहेकी छिन्।

यद्यपि शिविरमा रहेका परिवारहरूले उनीहरूले यी रकमहरूको सानो अंश मात्र प्राप्त गरिरहेको बताए। टिकटकले उपहारबाट कति लिन्छ भन्न अस्वीकार गरेपछि, बिबिसिले पैसा कहाँ जान्छ भनेर ट्र्याक गर्न एउटा प्रयोग चलायो।

सिरियाका एक रिपोर्टरले टिकटकसँग सम्बद्ध एजेन्सीहरू मध्ये एकलाई सम्पर्क गरे जो शिविरमा बस्दै थिए। उसले एक खाता प्राप्त गर्यो र लाइभ भयो, जबकि लन्डनमा बीबीसी कर्मचारीले अर्को खाताबाट १ सय६ डलर को टिकटक उपहार पठाए।

लाइभस्ट्रिमको अन्त्यमा, सिरियाली परीक्षण खाताको ब्यालेन्स ३३ डलर मात्र थियो। टिकटकले उपहारको ६९ प्रतिशत मूल्य लिएको थियो।

बीबीसीबाट अनुवाद

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here