हालसम्मकै ‘शक्तिशाली क्षेप्यास्त्र’ परीक्षण गरेको उत्तर कोरियाको दाबी

एजेन्सी । उत्तर कोरियाले अहिलेसम्मकै ‘शक्तिशाली क्षेप्यास्त्र’ प्रक्षेपण गरेको दाबी गरेको छ।

ठोस इन्धन प्रयोग भएको ‘ह्वासोङ–१८’ नामक अन्तरमहादेशीय ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र प्रक्षेपण गरेको उत्तरले जनाएको छ। उत्तर कोरियाको सरकारी मिडिया केसीएनएका अनुसार बिहीबार दक्षिण कोरिया र जापानी सीमामा उक्त क्षेप्यास्त्र प्रक्षेपण गरिएको हो।

“सैन्य बलको महत्त्वपूर्ण रणनीतिका लागि बिहीबार नयाँ प्रकारको अन्तरमहादेशीय ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र परीक्षण गरिएको छ,” केसीएनएले भनेको छ, “यो चमत्कारपूर्ण सफलता हो।” थ्री स्टेज क्षेप्यास्त्रका रूपमा व्याख्या गरिएको ह्वासोङ–१८ प्योङयाङ नजिकैबाट परीक्षण गरिएको समुद्रमा खस्नुअघि एक हजार किलोमिटरसम्म उडेको थियो।

जापानको होक्काइदो टापु नजिकै भएको आक्रमणपछि बिहीबार त्यहाँ केही समय स्थानीय रेल रद्द गरिएको थियो। स्कुल पनि समयभन्दा पछि खुलाइएको थियो।

आफ्नी छोरीका साथमा क्षेप्यास्त्र परीक्षणको प्रत्यक्ष अवलोकन गरेका उत्तर कोरियाली राष्ट्रपति किम जोन उनले भनेका छन्, “यस परीक्षणपछि शत्रुहरू अत्यधिक त्रास र चिन्ताले ग्रस्त हुनेछन्।” साथै, किमले ह्वासोङ–१८ ले उत्तरको आक्रामक सैन्य रणनीतिलाई सघाउने बताएका छन्।

उत्तरले ठोस इन्धन प्रयोग गरी लामो दुरीको क्षेप्यास्त्र परीक्षण गरेको पहिलो पटक हो। यसअघि उसले ठोस इन्धन प्रयोग भएको छोटो दूरीको क्षेप्यास्त्र परीक्षण गरिसकेको छ। विज्ञले प्योङयाङको हतियार कार्यक्रममा अहिलेको परीक्षणलाई महत्त्वपूर्ण उपलब्धिका रूपमा व्याख्या गरेको बीबीसीले जनाएको छ।

उत्तर कोरियाले १२ वटा छुट्टाछुट्टै कार्यक्रममा गरी यस वर्ष मात्रै ३० वटा क्षेप्यास्त्र परीक्षण गरिसकेको छ। राष्ट्रपति किमले वास्तविक युद्धका लागि तयार हुन आफ्नो सेनालाई निर्देशन दिँदै आएका छन्।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here