एप्पलको बहुप्रतिक्षित आइफोन १४ सिरिज सार्वजनिक

काठमाडौं । एप्पलको बहुप्रतिक्षित आइफोन १४ सिरिज सार्वजनिक भएको छ । इमर्जेन्सी स्याटेलाइट कनेक्टिभिटी र कार दुर्घटना पत्ता लगाउने टेक्नोलोजीसहित, अमेरिकामा एक प्रक्षेपण कार्यक्रममा आइफोन १४ सिरिज सार्वजनिक गरिएको हो । कम्पनीले कोभिड महामारीपछी पहिलोपटक दर्शकहरुको उपस्थितीमा आफ्नो कपर्टिनो मुख्यालयमा नयाँ ह्यान्डसेटको चार संस्करण अनावरण गरेको छ ।

कम्पनीले आईफोन १४ लाई आईफोन १४ र आईफोन १४ प्लस गरी दुई साइजमा जारी गरेको हो । नयाँ ह्यान्डसेटहरूले स्याटेलाइट मार्फत मद्दतको लागि आपतकालीन कल पठाउन सकिने छ । फोनले ओभरहेड पास गर्ने उपग्रहहरूको ठेगाना प्रदर्शन गर्नेछ र तिनीहरूमा उपकरणलाई सही रूपमा कसरी देखाउने भनेर प्रदर्शन गर्नेछ।

यस मार्फत आधारभूत सन्देश पठाउन १५ सेकेन्डदेखि केही मिनेटसम्म लाग्न सक्छ। अगाडिको क्यामेरामा पहिलो पटक अटो(फोकस पनि समावेश गरिएको छ जसले छ, सेल्फीहरूलाई सार्प बनाउन मद्दत गर्छ । एप्पलका अनुसार पछिल्लो १२ महिनामा आइफोन प्रयोगकर्ताहरूले ३० खर्बभन्दा बढी फोटो खिचेका छन् ।

एप्पलको आईफोन १४ को मूल्य करिब १ एक लाख एक हजार रुपैयाँ तोकिएको छ । त्यस्तै आईफोन १४ प्लसको मूल्य करिब १ लाख १३ हजार ८ सय रुपैयाँ , आईफोन १४ को प्रो र प्रो म्याक्स मोडेलको मूल्य क्रमशःः करिब एक लाख २६ हजार ५०० रुपैयाँ र एक लाख ३९ हजार २०० रुपैयाँ पर्छ ।

यस सिरिजका सबै फोनमा ओएलईडी स्क्रिन छ । त्यसैगरी आईफोन १४ प्रो र आईफोन १४ प्रो म्याक्समा २००० निट्सको ब्राइटनेस रहेको छ, जुन आईफोन १३ को तुलनामा दुई गुणा बढी हो । आईफोन १४ प्रो र आईफोन १४ प्रो म्याक्स डिजाइनमा सबैभन्दा ठूलो परिवर्तन स्क्रिनको टप हो जुहा गोलो आकारको ‘कटआउट’ राखिएको छ ।

डायनामिक आइल्याण्ड भनिने सुविधाले कालो निशानलाई प्रतिस्थापन गरेको छ, जसको बारेमा धेरै आईफोन प्रयोगकर्ताहरूले गुनासो गर्दै आएका थिए । त्यहाँ कुन सूचनाहरू छन् भन्ने आधारमा यसले आकार परिवर्तन गर्न सक्छ। अर्को ठूलो परिवर्तन भनेको ह्यान्डसेट सधैं सक्रिय रहन सक्छ। जब फोन प्रयोगमा छैन, स्क्रिन मधुरो हुन्छ र रिफ्रेस दर कम हुन्छ। ह्यान्डसेट कालो, चाँदी र सुनको साथमा गहिरो बैजनी रंगमा आउँछ। यसले भौतिक सिम कार्ड ट्रे निकालेको छ । यसमा अब ईसिम प्रयोग गर्न सकिनेछ । यो सिरिजका फोनमा भौतिक सिम लाग्ने छैन । सो फोन शुरुमा अमेरिकामा मात्र उपलब्ध हुनेछ । फोनमा सिमको सफ्टवेयर प्रयोग गरेर मोवाइल नेटवर्कको सुविधा लिन सकिन्छ ।

आइफोन १४ को बेस मोडेल वा प्लस मोडेल मिडनाइट, स्टारलाइट, निलो, रातो र सेतो रङ्गमा उपलब्ध छन् । त्यस्तै प्रो र प्रो मोडेल ब्ल्याक, गोल्ड, सिल्भर र बैजनी रङ्गमा उपलब्ध छ ।

सो अवसरमा खेलाडीका लागि उपयुक्त वाच पनि सार्वजनिक गरेको थियो । एप्पल वाच सिरिज एट र एप्पल वाच अल्टा सार्वजनिक गरेको हो ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here