चीनमा भेटियो ‘पाताल लोक’को नयाँ संसार, ६ सय फिट तल बढेमाको रुख

बेइजिङ। संसारमा यस्ता धेरै अनौठा ठाउँहरू छन्, जसको बारेमा मानिसलाई पूर्ण जानकारी छैन। यी सबै ठाउँहरू प्रकृतिको करिश्मा हुन् जसले हामीलाई विश्वस्त गराउँछ कि संसारमा निश्चित रूपमा कुनै त्यस्तो शक्ति छ, जो हामी भन्दा धेरै शक्तिशाली र सर्वशक्तिमान छ।

यस्तै करिश्मा चीनमा पनि देखिएको छ। यहाँ ६ सय फिट गहिरो सिंक होल भेटिएको छ। अचम्म लाग्छ यो खाडल (विशाल सिंकहोल चाइना) लाई हेर्दा यो पाताल लोक हो र यसमा अर्कै संसार छ।

डेली मेल न्युज वेबसाइटको रिपोर्ट अनुसार चीनको ६३० फिट गहिरो सिङ्कहोल (प्राचीन वन विश्व चीन) मा विशाल प्राचीन वन फेला परेको छ। गत वर्ष मे महिनामा वैज्ञानिकहरूको गुफा अन्वेषण टोलीले चिनियाँ ‘जियोपार्क’ मा भूमिगत रहस्य पत्ता लगाएको थियो।

यो घटनालाई चीनमा ‘तियानकेंग’ वा ‘स्वर्गीय गड्ढे’ पनि भनिन्छ। लेये फेंगशान यूनेस्को ग्लोबल जियोपार्क गएका थिए, जहाँ सिंकहोल फेला परेको थियो, यो दक्षिण पश्चिम चीनको गुआङ्सी झुआङ स्वायत्त क्षेत्रमा अवस्थित छ।

जियोपार्कलाई युनेस्कोको वेबसाइटमा ‘मुख्यतया ६०५ डेभोनियन देखि पर्मियन कार्बोनेट चट्टान ३००० मिटर बाक्लो भएको तलछ’ भनेर वर्णन गरिएको छ।यो गुफाहरूको क्षेत्र र संसारको सबैभन्दा लामो प्राकृतिक पुलको रूपमा परिचित छ। अनुसन्धानकर्ताहरूले भनेका छन् कि यी पुरातन वनहरू पहिले अज्ञात वनस्पति र जनावर प्रजातिहरूको घर हुन सक्छ। चीनमा यति ठूलो सिङ्कहोल भेटिएको यो पहिलो पटक भने होइन।

चिनियाँ सरकारको समाचार एजेन्सी सिन्हुआको रिपोर्ट अनुसार देशमा यस्ता ३० वटा सिङ्कहोल भेटिएका छन् । यी सिङ्कहोलहरू विशेष छन्, किनभने तिनीहरूमा यस्ता अद्वितीय जीवहरू पाइन्छ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here