इंगेजमेन्टको औंठी बेचेर शुरु गरेको एकल यात्रा ८९ बर्षमा जारी

एजेन्सी । सन् १९५६ जनवरी, त्यतिबेला उनी २० बर्षकी थिइन । टुटेको इंगेजमेन्टले टुटाएको मुटुमा मलहम लगाउन त्यही इंगेजमेन्टको औंठी बेचिन र संसारलाई नयाँ नजरले नियाल्न शुरु गरिन जोय फक्सले ।

इंग्ल्याण्डको सानो रिभरसाइड टाउनमा बस्दैआएकी उनले यसरी विश्वका विभिन्न भाग एक्लै पुग्छु भनेर सायदै सोचेकी थिइन् । बाल्यकाल दोश्रो विश्वयुद्धकै समयमा वित्यो । कहिलै कतै यात्रा नगरेकी उनले आफ्ना आमाले बुवासँग गरेका इजिप्ट, चीन र भारत भ्रमणका किस्साहरु भने सुनेकी थिइन् ।

जो शाही स्कॉट्ससँग पाइप मेजर थिए। त्यसो त फक्सको जेठो भाइ एलनले अक्सर भेनिसको आफ्नै यात्रा र शहरको सुन्दरताको बारेमा कुरा गरेका थिए। प्रेरणाका ती बिट्सको साथ, एकल यात्रा तय गरेकी फक्स अहिले ८९ बर्षकी भइन् तर उनको यात्राका ब्रेक लागेको छैन ।

फक्स भन्छिन् मलाई थाहा छैन कि म कसरी त्यो गाउँबाट डोभर र नौकामा चढें। तर त्यसपछि म फ्रान्स र स्विट्जरल्याण्ड हुँदै इटालीसम्म रेल चढेर गएँ। र यो मेरो घरबाट टाढा हुनुको पहिलो स्वाद थियो।

पहिलो यात्राले टुटेको मुटुलाइ राहत मात्र मिलेन नयाँ आत्मविश्वास जगायो । अहिले ८९ वर्ष पुगेका फक्स अझै सुस्त हुन सकेकि छैनन् । उनी आफ्नो २० वर्षमा जुन उत्साहले यात्रा गरेकी छिन् अहिले पनि यात्रामा आफुलाई त्यस्तै पाउने बताउँछिन् ।

उनले हालै ५० वर्षभन्दा माथिका महिलाहरूको लागि एकल यात्रालाई बढावा दिन समर्पित विश्वव्यापी संस्था जर्नीवुमनबाट सोलो ट्राभलका लागि फक्स द जर्नीवुमन एभलिन ह्यानन अवार्ड प्राप्त गरेकी छिन् ।

यो पुरस्कार एक व्यक्तिको स्वीकारोक्ति हो, जसले दशकौं अघि विभेनहोबाट पहिलो यात्रा गरेदेखि, साहसिक जीवन बिताएको छ। यात्राबाट फर्केको केही समय पश्चात उनले विवाह गरिन् । उनका पतिले यात्राका लागि उत्प्रेरित मात्र बनाएनन झरना र नदीहरुलाई हेर्न सिकाए । पछि, जब फक्सका बच्चाहरू हुर्केका थिए र उनका पति व्यापार यात्रामा व्यस्त थिए, फक्स सोलो ग्लोबट्रोटिंगमा फर्किइन् ।

सन् २०१५ मा उनको पतिको मृत्यु पश्चात पनि आफ्नो यात्रालाई जारी नै राखिन् । फक्सले यस वर्षको अन्त्यमा माल्टामा आफ्नो विवाहको ६५ औं वर्षगाँठ मनाउने योजना बनाएकी छिन्। त्यस पछि, उनी इटाली भ्रमण गर्नेछिन्, फक्सले आफ्नो ठूलो आगामी जन्मदिन ९ उनको ९०औं जन्मदिनको प्रतीकको लागि एक विशेष यात्रा तय गर्ने योजना छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here