जाडोमा बालबालिकाको हेरचाह कसरी गर्ने ? खुवाउनुहोस यी खानेकुराहरु

काठमाडौं । अहिले जाडो मौसम शुरु भएको छ । जाडोमा बालबालिकामा बढी देखिने मुख्य स्वास्थ्य समस्या भनेको मौसमी रुघाखोकी र त्यसको कारण हुने जटिलता तथा दीर्घ असरहरुको समस्या हो। रुघा–खोकीको प्रमुख जटिलता भनेको निमोनिया हुनु हो।

बालबालिकाका लागि जाडोमा खानपानमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । अलिकति लापरवाहीका कारण बालबालिकामा चिसो र चिसोको समस्या हुन थाल्छ । चिसोमा बालबालिकाको खानामा यस्ता कुरा समावेश गरौँ जसले गर्दा उनीहरुको शरीर न्यानो रहन्छ र रोगहरु टाढा रहन्छन् ।

बालबालिकाको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता निकै कमजोर हुन्छ । त्यसैले यस्ता खानेकुरा बालबालिकाको आहारमा पनि समावेश गर्नुपर्छ जसले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमतालाई बलियो बनाउन सक्छ ।

हामी तपाईलाई यस्ता ५ सुपरफुडको बारेमा बताइरहेका छौँ जसले तपाईको बच्चालाई मद्दत गर्नेछ । शारीरिक तथा मानसिक वृद्धिमा सहयोग मिल्नेछ ।

अण्डा- ​​बालबालिकाको स्वास्थ्यका लागि अण्डा निकै फाइदाजनक हुन्छ । बालबालिकाको शारीरिक र मानसिक विकासका लागि उनीहरुलाई दैनिक एउटा अण्डा खुवाउनुपर्छ । अण्डामा प्रोटिन, भिटामिन बी, भिटामिन डी, ओमेगा ३ फ्याटी एसिड र फोलिक एसिड प्रचुर मात्रामा पाइन्छ । जसका कारण बच्चाको दिमाग तेजिलो हुन्छ ।

दूध– बच्चाको विकासका लागि दूध निकै महत्वपूर्ण हुन्छ । सही मात्रामा दूध पिउने बालबालिकाको शरीरमा क्याल्सियम र भिटामिनको कमी हुँदैन ।

दूधमा फस्फोरस र क्याल्सियम हुन्छ, जसले हड्डी, नङ र दाँतलाई स्वस्थ बनाउँछ। भिटामिन डीको कमी पनि दूधले पूरा गर्छ । बालबालिकाका लागि दूधलाई पूर्ण आहार मानिन्छ ।

ड्राई फ्रुट्स – बालबालिकालाई दैनिक बदाम, काजू, नेभारा र ओखर जस्ता ड्राई फ्रुट्स खुवाउनुपर्छ । यसले मस्तिष्कको विकासमा मद्दत गर्छ । नट खाँदा बालबालिकालाई उर्जा मिल्छ र बालबालिकाको शारीरिक मानसिक विकासमा सहयोग पुग्छ । बालबालिकाको आहारमा दैनिक नट समावेश गर्नुहोस्।

घिउ- बालबालिकाको मस्तिष्क विकासका लागि घिउ निकै महत्वपूर्ण हुन्छ । घिउमा DHA फ्याट, एन्टिफङ्गल, एन्टिअक्सिडेन्ट र एन्टिब्याक्टेरियल गुण हुन्छ। जसले गर्दा आँखा, रोग प्रतिरोधी क्षमता र पाचन शक्ति बलियो हुन्छ । घिउ खाँदा बालबालिकाको हड्डी पनि बलियो हुन्छ ।

मीठो आलु- बच्चाहरूलाई मीठो आलु र आलु खुवाउनुपर्छ। यसमा फाइबर, क्याल्सियम र भिटामिन ए प्रशस्त मात्रामा पाइन्छ। मीठो आलु खाँदा बालबालिकालाई प्रशस्त ऊर्जा प्राप्त हुन्छ । तपाईं आलु वा मीठो आलुलाई भुटेर वा उमालेर खान सक्नुहुन्छ।

एबीपी न्यूज

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here