ईयूले शुरु गर्‍यो बिग टेकको जेनेरेटिभ एआई प्रयोगबारे अनुसन्धान

काठमाडौं । युरोपियन यूनियन (ईयू) ले बिग टेकले आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्सको प्रयोग गरेको र कम्प्युटरबाट उत्पन्न डीपफेकको ह्यान्डलिङ को बारेमा बिहीबार अनुसन्धान सुरु गरेको छ । डीपफेकले यसले मानव विषयहरूको कम्प्युटरले यतार गरेका तस्विरहरुलाई पनि बुझाउछ जुन वास्तविक जीवनमा अवस्थित छैन ।

मेटा, माइक्रोसफ्ट, स्न्याप, टिकटक र एक्स जस्ता कम्पनीहरूलाई लक्षित गरी यो अनुसन्धान गरिएको हो । जुन टेक जायन्टहरूले जेनेरेटर आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्सको जोखिमलाई कसरी व्यवस्थापन गर्ने योजना बनाइरहेका छन् भन्ने बिषयमा केन्द्रित छ।

आयोगले यी सेवाहरूलाई जेनेरेटर एआईसँग सम्बन्धित जोखिमहरूको लागि उनीहरूको सम्बन्धित न्यूनीकरण उपायहरूको बारेमा थप जानकारी प्रदान गर्न अनुरोध गरिरहेको छ । जस्तै तथाकथित मतिभ्रम डीपफेक जहाँ एआईले गलत जानकारी प्रदान गर्नसक्छ ।

जसमा डीपफेकहरूको भाइरल प्रसार, साथै मतदाताहरूलाई भ्रमित गर्न सक्ने सेवाहरूको स्वचालित हेरफेरलगायत पर्ने सम्बन्धित अधिकारीहरूले एक विज्ञप्तिमा भने। युरोपेली आयोगका नियामकहरूले यस ग्रीष्मकालीन ईयू संसदीय चुनावको दौरान कसरी जेनेरेटर एआईले अराजकता को बीजारोपण गर्न सक्छ भन्ने बारे विशेष गरी चिन्तित रहेको बताएका छन्।

अनलाइन प्लेटफर्महरूले अप्रिल ५ सम्ममा एआई उपकरणहरूलाई चुनावी गलत सूचना फैलाउनबाट रोक्नका लागि चालेका कदमहरूको बारेमा प्रश्नहरूको जवाफ दिन पर्नेछ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here