तपाँईले खाने एक गिलास जुसमा ५ चम्चा चिनी हुन्छ !

विशेषगरी गर्मीयाममा फलफुल तथा जुसहरु नै धेरैको पहिलो रोजाइ हुने गरेको छ । तिर्खा मेटाउनका साथै स्वादिलो पनि हुने भएकाले बच्चादेखि बुढासम्मलाई जुस मनपर्छ । फल तथा फलफुलका जुसहरुलाई स्वास्थ्यको हिसावबले निकै राम्रो मानिन्छ । तर त्यही जुस जव प्लाष्टिक वा प्याकमा प्याक गरिन्छ त्यसमा चिनी मिसिएको हुन्छ ।

त्यसो त जुस मात्र होइन, स्वादयुक्त कफी, चिया र नरिवलको पानीमा पनि लुकेको सुगर हुने विज्ञहरू बताउँछन् । निर्माताहरूले अक्सर स्वाद र मिठास बढाउका लागि चिनी थप्छन्, जसले उनीहरूको उत्पादनहरूलाई अझ स्वादिष्ट बनाउँदछ ।

थपिएको चिनीको मात्रा ब्रान्ड र पेयपदार्थको प्रकारमा निर्भर गर्दछ व्यापक रूपमा भिन्न हुन सक्छ । तर औसतमा जुस वा स्वादयुक्त पेय पदार्थको एक सेवामा ६ देखि २० ग्राम सम्म चिनी खपत गर्छन्। । जुन लगभग १ दशमलव ५ देखि ५ चम्चा चिनी बराबर हो । चिनीको अत्यधिक सेवनले स्वास्थ्यमा नकारात्मक असर पार्न सक्छ । यसले मानिसहरुमा वजन बढाउने, हृदय रोगको जोखिम बढाउन सक्छ, इन्सुलिन प्रतिरोधमा बढावा दिन्छ। मधुमेहजस्ता समस्यालाई व्यवस्थापन गर्नेहरुका लागि नियमित रुपमा गुलियो पेय पदार्थको सेवनले रगतमा सुगरको मात्रा बढ्न सक्छ र ग्लुकोजको मात्रा नियन्त्रण गर्न चुनौतीपूर्ण हुन्छ ।

कसरी कम खाने एडेड सुगर

सम्भव भएसम्म प्याक गरिएको पेय पदार्थहरू लेबलहरू ध्यानपूर्वक पढ्न र चिनी सामग्रीको बारेमा सचेत हुन आवश्यक छ। नो एडेड सुगरु वा अनसमीटेड लेबल भएको पेय पदार्थ रोज्ने ।

त्यसो त फ्रेस जुस वा पानी खाएर आफ्नो तिर्खा मेटाउन सके सबैभन्दा उत्तम हुन्छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here