एसियाका ठूला अर्थतन्त्रका लागि चिन्ताको बिषय बन्दै घट्दो जन्मदर

काठमाडौं । घट्दो जन्मदर एसियाका केही ठूला अर्थतन्त्रका लागि प्रमुख चिन्ताको विषय बनेको छ । यस क्षेत्रका सरकारहरूले यो प्रवृत्तिलाई उल्टाउन सयौं अरबौं डलर खर्च गरिरहेका छन्।

दक्षिण कोरियाले सन् २० को दशकमा दम्पतीलाई बढी बच्चा जन्माउन प्रोत्साहित गर्ने नीतिहरू ल्याउन थालेको थियो । त्यस्तै सिंगापुरको पहिलो प्रजनन नीति सन् १९८७ मा आएको थियो। ६० वर्षमा पहिलो पटक जनसंख्या घटेको चीन हालै बढ्दो क्लबमा सामेल भएको छ ।

दक्षिण कोरियाका राष्ट्रपति युन सुक योलले हालै आफ्नो देशले विगत १६ वर्षमा जनसंख्या वृद्धिका लागि २०० अर्ब अमेरिकी डलर (९१६० अर्ब पाउन्ड) भन्दा बढी खर्च गरेको बताएका छन् ।

यद्यपि गत वर्ष दक्षिण कोरियाले विश्वकै सबैभन्दा कम प्रजनन दरको आफ्नै रेकर्ड तोडेको थियो, जहाँ प्रति महिला बच्चाको औसत संख्या ० दशमलव७८ मा झरेको थियो।

गत वर्ष आठ लाखभन्दा कम बच्चा जन्माएको छिमेकी मुलुक जापानमा प्रधानमन्त्री फुमियो किशिदाले बालसम्बन्धी नीतिका लागि १० ट्रिलियन येन ९७४ अर्ब ७० करोड अमेरिकी डलर, ५९ अर्ब २० करोड पाउन्ड० बाट बजेट दोब्बर बनाउने प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका छन्।

संयुक्त राष्ट्रसंघको पछिल्लो प्रतिवेदनअनुसार विश्वमा जन्मदर घटाउने प्रयास गर्ने देशहरू धेरै भए पनि प्रजनन क्षमता बढाउन चाहने देशहरूको संख्या सन् १९७६ यता तीन गुणाभन्दा बढीले वृद्धि भएको छ ।

सरल भाषामा भन्ने हो भने, काम गर्न सक्ने र बढी वस्तु तथा सेवा उत्पादन गर्न सक्ने ठूलो जनसंख्या भएमा उच्च आर्थिक वृद्धि हुन्छ । र जबकि ठूलो जनसंख्याको अर्थ सरकारहरूको लागि उच्च लागत हुन सक्छ, यसले ठूलो कर राजस्वमा पनि परिणाम दिन सक्छ।

साथै, धेरै एसियाली देशहरू चाँडै बुढ्यौलीमा छन्। जापान अहिले ६५ वर्ष भन्दा माथिका लगभग ३० प्रतिशत जनसंख्याको साथ प्याकको नेतृत्व गर्दछ र यस क्षेत्रका केही अन्य राष्ट्रहरू धेरै पछाडि छैनन्।

पछिल्लो समय भारत जसले चीनलाई उछिनेर विश्वको सबैभन्दा बढी जनसंख्या भएको मुलुक बनेको छ । यसको एक चौथाई भन्दा बढी मानिसहरू १० देखि २० वर्ष उमेर समूहका छन्, जसले यसको अर्थव्यवस्थालाई विकासको लागि ठूलो सम्भावना दिन्छ।

र जब कामकाजी उमेरको जनसंख्याको हिस्सा सानो हुन्छ, गैर(काम गर्ने जनसंख्याको हेरचाहको लागत र बोझ बढ्छ। भिक्टोरिया युनिभर्सिटीका जिउजियान पेङले भने, नकारात्मक जनसंख्या वृद्धिले अर्थतन्त्रमा प्रभाव पार्छ र वृद्ध जनसंख्यासँगै उनीहरूले वृद्धहरूलाई सहयोग गर्न सक्दैनन्।

जन्मदर बढाउने अधिकांश उपायहरू समान छन्, नयाँ आमाबाबुको लागि भुक्तानी, अनुदान वा निस् शुल्क शिक्षा, अतिरिक्त नर्सरी, कर प्रोत्साहन र विस्तारित अभिभावकीय बिदा।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here